utorak, 30. rujna 2014.

Ayad Akhtar - Američki derviš

Evo jedne knjige za koju sam odnedavno zainteresovana, te sam konačno dobila priliku da je pročitam. Za dva dana, koliko mi je trebalo da je pročitam, postala je jedan od mojih all-time favorita!


Rezime
Hayat Shah je mladić iz čije perspektive je ispričana ova priča o pakistanskoj porodici koja godinama živi u Americi.  Kada jednog dana u njihov dom doseli najbolja prijateljica njegove majke, Mina sa svojim sinom Imranom, počinje Hayatova čudna povezanost i opsesija tom ženom, koju on zove tetkom, ali koja u njegovom životu predstavlja nešto puno više. Mina ga upoznaje sa islamom i Kur'anom, a kroz roman se upoznajemo sa njegovim daljim odrastanjem, otkrivanjem religije i samoga sebe.

Pisanje
Pročitala sam knjigu za dva dana. Toliko je pitko i zaista lijepo napisana, a kroz čitanje sam zaista osjetila povezanost sa likovima (što se ne dešava nužno sa svakom knjigom). Roman govori o mnogim "teškim" temama, među kojima je prva religija - jedna od tabu tema modernog doba - i to prvenstveno odnos islama i kršćanstva, te odnos muslimana i Jevreja, kao i odnos pojedinca prema vjeri.  Ono što je mene momentalno privuklo jeste rečenica na naslovnici: "Roman koji mnogi upoređuju sa Lovcem na zmajeve Khaleda Hosseinija". Pošto mi je spomenuti roman jako blizak srcu, odmah sam se nagovorila :) Mogu vam reći da nisam baš plakala uz Američkog derviša kao uz Lovca na zmajeve, ali su obje knjige definitivno dirljive i po mom mišljenju spadaju u knjige koje obiluju dubljim značenjima od onih koja uočavamo na prvu. Definitivno knjiga kojoj se vrijedi vratiti!

Likovi
Pisac je zaista dobro oslikao likove i njihov unutrašnji svijet koji se očituje u njihovim postupcima ili pasivnosti. Mina mi je zasigurno najintrigantiji lik od svih, kako zbog svega što je učinila tako i zbog svega što je pretrpjela. Njena ličnost ne može stati u jednu rečenicu i upravo ta njena kompleksnost je čini vjerodostojnom i bliskom nekoj realnoj ženi. Uz nju se definitivno saosjeća! 
Neki likovi u romanu (da ih sada ne imenujem, pokvarit ću vam doživljaj čitanja) će učiniti neke nekima nepojmljive ili čak užasne stvari, ali i pored svega niste (ili barem ja nisam) u stanju da ih mrzite, jer nije sve ni tako crno-bijelo kako se može činiti na prvu. Ljudska psiha je kompleksna i slojevita i Akhtar je to majstorski prikazao u ovom romanu.

Zaključak i ocjena
Kako rekoh, Američki derviš je postala jedna od mojih najdražih knjiga. To je knjiga koja vas potrese, dotakne i ostaje dugo sa vama. Unatoč temama koje obrađuje, nije teška za čitanje. Naprotiv. Preporučujem i dajem čistu peticu :)
Nadam se da vam je ova recenzija pomogla i/ili vas inspirisala. Do sljedećeg posta! xx

2 komentari:

Nadwrażliwiec kaže...

Volim knigi o emigrantima! Dobra recenzija.

RadioGirL kaže...

Drago mi je, hvala puno :)

Objavi komentar

 
Copyright © 2010 Palača od papira. All rights reserved.
Blogger Template by